A válóper indításával kapcsolatos tudnivalók – teendők lépésről lépésre
A válóper indításához először az illetékes bíróságot kell felkeresni. A válóper elindítása annál a bíróságnál kivitelezhető, melynek területén a felek utolsó közös lakóhelye található.
A település kiválasztása után az illetékes járásbíróság megtalálása a következő lépés. Ennek legegyszerűbb módja a bírósági portál segítségével a településhez tartozó törvényszék, majd ezt követően az illetékes járásbíróság meghatározása, ahol ténylegesen mód nyílik válópert indítani.
Az eljárásban részt vevő felek közül a válás elindítását kérelmező fél a felperes; aki ellen a keresetet benyújtják, pedig az alperes, ám válás esetén ezen megnevezések nem bírnak kiemelt jelentőséggel.
A válás beadása – mi álljon a kereseti levélben?
A benyújtandó keresetnek tartalmaznia kell, hogy a felek hol és mikor kötötték a házasságot; valamint, hogy ha vannak gyermekek a házasságból, ők hol, mikor születtek, és milyen utónévre keresztelték őket.
A közölt adatokat a házassági, ill. a születési anyakönyvi kivonat eredeti példányának a keresetlevélhez történő csatolásával szükséges alátámasztani. Ezen okmányok megléte elengedhetetlen válóper indításához – csakúgy, mint az illeték lerovása (ennek összege jelenleg 30.000 Ft), vagy a költségmentességi kérelem elbírálásához szükséges igazolások bemutatása.
A keresetlevelet három példányban kell benyújtani. A keresetlevelet beadó fél illetékbélyeg megvásárlásával, vagy utalással intézheti az illeték megfizetését, ill. költségmentesség kérelmezésére is adott a lehetőség. Az illetékbélyeg bármely postán beszerezhető, a költségmentességi formanyomtatvány pedig elektronikus úton is letölthető.
Amennyiben a válópert kezdeményező fél a közös ingatlanra vonatkozóan is kéri a bíróság közbenjárását, úgy szükséges mellékelni a 30 napnál nem régebbi tulajdoni lap másolatát.
Ajánlott a keresetlevélben való ismertetése az alábbiaknak is:
- házastársak megismerkedésének időpontja;
- a házasságra lépést megelőzően éltek-e együtt élettársi kapcsolatban;
- hol éltek együtt először;
- a jelenlegi házasság, mellyel kapcsolatban válópert indítani készülnek, hányadik házassága a feleknek;
- ill. a válás elindításához a benyújtott dokumentumban egyértelműen ki kell jelenteni, hogy a házasság teljes bizonyossággal működésképtelenné vált, és ezt röviden indokolni is szükséges.
Ha a felek közös megegyezéssel döntenek a válóper beadása mellett, úgy az ezt tanúsító megállapodást is mellékelni kell a benyújtandó keresethez. Ennek elmulasztása esetén a második bírósági tárgyalás alkalmával lehetőség nyílik a dokumentum pótlására, ill. tartalmának jegyzőkönyvbe vételére.
Milyen jellegű kérelmek szerepelhetnek a kereseti levélben?
Ha a válóper elindítása nem közös megegyezés alapján történik, úgy a keresetlevélben fel kell tüntetni azt is, hogy a felperes milyen kérelmekkel kíván élni, mely kérelmek elbírálása már a bíróság hatáskörébe tartozik.
A következőket kérheti:
- a házasság felbontását;
- a gyermek feletti szülői felügyeleti jog rendezését;
- gyermektartásdíj fizetését;
- a gyerekekkel történő kapcsolattartás feltételeinek megszabását;
- az utolsó közös ingatlan használati jogát;
- a vagyon megosztását a válást követően.
Az eljárás menete a válóper elindítása után
A válás folyamatának következő meghatározó állomása az első tárgyalás lebonyolítása, melyre a bíróság a felperest és az alperest is beidézi. Ha a felperes nem érkezik meg a tárgyalásra, az az eljárás hivatalos megszüntetését vonja maga után, hiszen arra enged következtetni, hogy a házastárs elállt válási szándékától. Az alperessel szemben a bíróság nem támaszt megjelenési kötelezettséget.
A tárgyalás során a bíró ismerteti a felekkel a keresetlevél és a vonatkozó mellékletek tartalmát. Ezt követően a felperes fél jelezheti esetleges módosítási kérelmeit, majd az alperes fejtheti ki nyilatkozatát a felsorolt kérelmekhez kapcsolódóan. A bíró felteszi kérdéseit a házastársaknak, majd a felperes és az alperes egymással is megvitathatják felmerülő kérdéseiket, nézeteiket – ebben a jelenlévő ügyvédek is részt vehetnek.
Bizonyos esetekben a válás kimondásához egyetlen tárgyalás lefolytatása is elégségesnek bizonyul. Ezek a következők:
- ha a békítő eljárás sikerrel zajlott és
- ha a felek készek együttműködni a közös megegyezéssel történő válás lebonyolítása érdekében.
A válóper menete minden további esetben új tárgyalással folytatódik. Az új tárgyalás időpontját a bíróság az új polgári peres jogszabályok szerint akár már másnapra kitűzheti, annak folytatását már nem kell külön kérnie a feleknek.
Honlapunkon a válás vagyonmegosztási aspektusairól is részletesen informálódhat. További jogi kérdéseivel forduljon hozzánk bizalommal elérhetőségeink egyikén!